PREZRAČEVALNI SISTEM
- bamo97
- May 13, 2017
- Branje traja 3 min
Kakovost zraka je eden izmed najpomembnejših dejavnikov za dobro počutje v bivalnih prostorih. Le to pa dosežemo s prezračevanjem, ki poleg kakovosti zraka odstranjuje škodljive pline, neprijetne vonjave in zagotavlja ustrezno vlažnost v prostoru.
Zrak v bivalnem prostoru mora vsebovati zadosten delež kisika, primerno zračno vlažnost, prijetne/sveže vonjave in dovolj nizko koncentracijo škodljivih snovi, da naše zdravje ni ogroženo. Neželene primesi v zraku bivalnih prostorov nastajajo zaradi izhlapevanja zaščitnih premazov lesa, lakov in barv. V slabo prezračevanih prostorih se začnejo kopičiti višja koncentracija naravnega plina radona, prahu, mikroorganizmi... Jasno je, da je slab zrak v prostoru posledica človeških aktivnosti: dihanje, kuhanje, prhanje, pranje, gojenje rož...
Presenetljivo je, da ljudje ne občutijo potebe po dobrem prezračevanju zaradi slabega počutja, vendar se pojavi občutek zatohlega zraka po delni energetski sanaciji stavbe, najpogosteje se to občuti po menjavi starih oken z novimi, saj novejša okna neverjetno dobro tesnijo.
MEHANSKO PREZRAČEVANJE:
Mehansko prezračevanje ali odpiranje oken je najprimitivnejši način prezračevanja in ima cel kup pomankljivosti. V prostoru, ki ga prezračujemo mehansko se zrak zamenja v ekstremno dolgem času (10 minut za 50 kvadratnih metrov prostora z običajno visokimi stropi), kar pomeni enormne energetske izgube med zimo, poleti pa večjo možnost letanja insektov v prostor.
Da se izognemo nevšečnostim z insekti, da nam ni potebno stalno premišljevati kdaj in koliko časa naj prezračujemo za visoko kvaliteto zraka v prostoru in, da nam vlaga v prostoru ne povzroča plesnenja sten ali zarejevanja žuželk obstajajo prezračevalni sistemi.
KAKO DELUJEJO:
Večina prezračevalnih sistemov deluje tako, da dovaja svež filtriran zrak v čistejše prostore kot so spalnica, dnevna soba, pisarna, ... (rdeče puščice na sliki) in črpa zrak iz bolj obremenjenih prostorov kot so kopalnica, kuhinja, WC, ... (modra poščica na sliki) istočasno pa odvaja vlago, neprijetne vonjave in zrak z višjo vsebnostjo CO2. Sistem ima dva EC ventilatorja. Prvi ventilator črpa zrak iz prostora (desni del razdelilca na sliki), drugi pa zrak črpa v prostor (levi del razdelilca na sliki).

Prednost prezračevalnega sistema pa je tudi, da zunanji zrak predčasno ogreje s pomočjo rekuperatorja in ga šele nato spusti v prostor.
Rekuperator ali toplotni izmenjevalec je del prezračevalnega sistema, kjer obremenjen notranji zrak svojo toploto prenese na prefiltriran zunanji zrak (glej sliko spodaj). Na ta način ohranjamo prijetno bivalno temperaturo v objektu brez večjih temperaturnih izgub, ob tem pa se obremenjen in svež zrak nikjer ne mešata. Ker ima rekuperator zelo veliko površino je izguba toplote med prezračevanjem zares minimalna glede na mehansko prezračevanje. Rekuperator namreč prenese tudi več kot 90% toplote iz obremenjenega na svež zrak, kar posledično pomeni, da porabimo do 40% manj energije za ogrevanje v primeru s prostorom katerega prezračujemo mehansko. Izmenjavo toplote je možno še nadgraditi s prenosom vlage preko lamel entalpijskega toplotnega izmenjevalca, ki med zimo vrača delež vlage (do 65%) iz obremenjenega na svež zrak, s čimer tudi preprečimo dovod suhega zraka v prostor. Ker ta mehanizem deluje po principu higroskopnosti polnila v lamelah (kristalinična sol), poteka prenos vlage nazaj v prostor samo med zimo. V poletnem času pa se temperaturna slika obrne in je zunaj bolj toplo kot v objektu, s čimer dosežemo še nekaj dodatnega razvlaževanja, kar pa je tudi zaželeno.

PORABA ELEKTRIČNE ENERGIJE ZA DELOVANJE VENTILATORJEV:
Ventilator porabi 0,005W električne energije na kubični meter zraka. Iz tega sledi, da za ventilacijo 50 kvadratnih metrov prostora z običajno visokimi stropi porabimo 1€ za celoletno delovanje.
Priporočamo, da ventilatorjev ne izklapljate niti, ko odhajate na dopust. Ventilatorji so preizkušeni in izjemno trajni.
ŽELITE IMETI PREZRAČEVALNI SISTEM V STARI GRADNJI?

Morda ste med branjem članka prišli do ugotovitve, da bi tudi vi radi imeli prezračevalni sistem v vašem domu, hkrati pa si ne želite kaj dosti posegati v zgradbo.
Brez skrbi. Obstajajo tudi manjši prezračevalni sistemi, ki so enostavni za montažo. Težava pri le teh pa je, da imajo precej manjši prenos toplote od običajnih prezračevalnih sistemov. Tak prezračevalni sistem nam sicer poveča udobje bivanja v prostoru, na žalost pa ni posebno energetsko varčen.
Kakovost zraka je izredno pomembna za naše počutje. S primerno vlažnostjo poskrbimo, da se na naših zidovih ne pojavi plesen. S pravilnim prezračevanjem se znebimo škodljivih snovi. Ne mučite se z mehanskim prezračevanjem, privoščite si svoj prezračevalni sistem in vse zgoraj omenjene težave bodo postale preteklost.
Comments