top of page

FORUM ENERGETIKA IN OKOLJE'17

  • bamo97
  • May 20, 2017
  • Branje traja 4 min

17. maja 2017 je potekal sedmi forum o novostih obnovljivih virov (OVE) v energetiki. Dogodek se je odvil na Brdu pri Kranju. Ob jutranjemu pozdravu in topli kavi so nas sprejeli in vljudno povabili v predavalno sobo, kjer se je odvila konferenca. Sprva so nam predstavili kakšen je cilj današnjega srečanja in katere probleme bomo poskušali rešiti.

Več kot 70 odstotkov intervjuvanih strokovnjakov iz Svetovne mreže politike obnovljivih virov za 21. stoletje meni: »Globalni prehod k 100-odstotni oskrbi z obnovljivo energijo je izvedljiv in tudi realen.« Pri tem prevladujejo strokovnjaki iz Evrope in Avstralije. Prav tako ugotavljajo, da bodo obnovljivi viri energije v prihodnosti prevladali, kot je zaznati, da tudi velike korporacije pospešeno izbirajo obnovljivo energijo. Nekateri imajo kot cilj 100-odstotni delež obnovljivih virov že postavljen: npr. IKEA, Adobe, Google, mesto San Diego, regija Spodnja Avstrija.

KAJ SPLOH SO OBNOVLJIVI VIRI?

Trajnostni razvoj, zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv ter povečevanje deleža obnovljivih virov energije (OVE) so glavni ciliji energetske politike držav Evropske unije in s tem tudi Slovenije. V EU v proizvodnji električne energije prispevajo trije viri OVE, to so vetrne in sončne elektrarne ter pridobivanje električne energije iz biomase. Hidroelektrarne sicer ostajajo največji vir električne energije iz OVE. Hidroenergija je namreč dovršen in stroškovno konkurenčen obnovljiv vir energije, ki ima pomembno vlogo v današnji mešanici virov električne energije.



KAKŠNA SO NAČELA IN EKS (Energetski koncept Slovenije)?

Obnovljivi viri energije so postali ključni dejavnik pri zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov (TGP) in prilagajanju podnebnim spremembam. Ker naj bi vse države pripravile svoje predloge za zmanjšanje izpustov TGP do konca tega leta in ker je Slovenija tik pred sprejetjem EKS, je logično, da se bosta dokumenta prekrivala in vodila h končnemu cilju, zmanjšanju izpustov do leta 2030 za 40 odstotkov in do leta 2050 za 80 odstotkov v primerjavi z letom 1990.

Povečanje uporabe obnovljivih virov in učinkovita raba energije sta finančno velik zalogaj, ki ga je treba pokriti z obrementivami pri uporabi fosilnih goriv, novimi tehnologijami, ki bodo v Sloveniji pomenile večjo dodano vrednost in večjo zaposlitev.

GLAVNI PROBLEMI ZA SPREMEMBE:

Glavni problem je zelo preprost in to je rast prebivalstva. Svet s takšno rastjo prebivalstva postaja nestabilen, kar pomeni da se količina toplogrednega plina zvišuje in povzroča težave. To so seveda tako znani izpusti CO2 in s tem večanje koncentracije CO2 v zraku. Z mislijo na to se moramo pripraviti na spremembe in strmeti k rešitvam. Pred nami je tako imenovana selitev narodov, saj je z leti ljudstvo številčnejše. Zavedati se moramo, da je Slovenija ena bolših socialnih držav in je praktično v samem vrhu. Vendar se tu pojavi problem s plodno zemljo. Slovenija ima premalo plodne zemlje za zadostno količino pridelane hrane. Poraba hrane je namreč 2,3-krat večja od pridelka. Slovenija ima odlično pitno vodo s katero se lahko pohvalimo, a vode v Alpah enkrat nekoč ne bo več.

Zato je zelo pomembno zavedanje z realnostjo, ki prihaja. To seveda ne pomeni, da bomo padli v globoko brezno brez povratka ampak, da se bomo morali privaditi na spremembe. Glavni cilj je prepričati ljudstvo z motom NAZAJ K NARAVI. Če tega prepričanja ne bomo dosegli, bo naslednja generacija oslabljena. Pomembno je zajeziti velike vodne hudournike, saj je voda izredno pomembna za pridobivanje energije za preskrbo prebivalstva. Vsakkdo si mora zagotoviti tudi lastno preskrbo z zadostno količino potrebne energije. To seveda pomeni, da moramo naše hiše opremiti z energetsko zmogljivimi napravami, ki bi izkoriščale OVE in bi tako postali samozadostni. Te naprave so seveda sončne celice, sončni kolektorji, toplotna črpalka.

S temi ukrepi bi bili pripravljeni na dogajenje v prihodnosti.


KAKŠNA JE VLOGA HIDROENERGIJE V OKVIRU OVE DANES?

Razvoj, spodbujanje in povečevanje zmogljivosti novih hidroelektrarn in tudi drugih OVE so neločljivo povezani z umeščanjem novih (hidro)energetskih objektov v prostor. Vendar pa je umeščanje hidroelektrarn v prostor zahteven in kompleksen proces, saj vključuje postopek prostorskega umeščanja, postopek (celovite) presoje vplivov na okolje, postopek pridobitve energetskega dovoljenja (soglasja) in tudi dovoljenje za hidroenergetsko rabo v vodnem okolju. Vse to zajema širok krog deležnikov v prostoru ter posledično zahteva usklajevanje veliko najrazličnejših interesov.


Varstvo narave je eden pomembnejših dejavnikov umestitve hidroelektrarn v prostor. Zaščitena območja naj bi bila nekakšna varovalka, da ne presežemo nosilnih zmogljivosti okolja, pri čemer pa bi morala biti enakovredno upoštevana tudi gospodarski in socialni vidik trajnostnega razvoja.

Slovenija ima sicer dolgo tradicijo hidroenergetike, obstaja pa tudi še hidroenergetski potencial slovenskih rek.

HIŠA IZ LESA, SLAME IN GLINE:

Eden od načinov gradnje trajnostnih gradenj je hiša iz lesa, slame in gline. Gre za še ne standardizirano gradnjo. Posebnost take gradnje je, da so materiali za gradnjo v celoti iz Slovenije. Slabost take gradnje pa je, da je nekoliko dražja od standardne gradnje.

Poseben poudarek pri gradnji je bil na področju učinkovite rabe energije (URE) in na področju obnovljivih virov energije (OVE). Uporabljeni sta bili celulozna izolacija in izolacija iz slame, talno gretje je s toplotno črpalko zrak–voda, pozneje bo predstavljeno še ogrevanje na polena. Zaradi urbanističnega vidika na strehi ni fotovoltaike ali sončnih kolektorjev. Odpadne vode pa se bodo čistile z rastlinsko čistilno napravo.

OKROGLA MIZA:

Konferenco smo zaključili z okroglo mizo, kjer smo na hitro poklepetali o lanskih uspehih in načrtih za prihodnje leto.

V Sloveniji je potrebno še ogromno dela, preden bo večinski izvor elektrike baziral na obnovljivih virih energije. Zagotovo pa je dejstvo, da mora Slovenija izdelati energetski načrt, ki bo predvidoma končan naslednje leto.






Comments


Recent Posts
Follow Us
  • Facebook Basic Square
bottom of page